Yeni Ford Focus Türkiye’ye ne zaman gelecek?

14316

1998’de ilk modelinin satışa sunulmasından itibaren Avrupa’da yaklaşık 7 milyon, dünya çapında ise 16 milyondan fazla satılan Ford Focus, sıfırdan yeniden yaratıldı.

Yeni Focus’un lansmanında konuşan Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, “Yeni Ford Focus, kendi segmentinde teknolojinin ve sürüş keyfinin zirvesinde yer alıyor. Sıfırdan tamamıyla yeni bir otomobil üretme şansı pek sık ortaya çıkmıyor. Yeni Focus’ta segmentinin en iyi otomobilini geliştirebilmek için bu şansı sonuna kadar kullandık” dedi.

Yeni Focus’ta neler değişti

Adaptif Hız Kontrolü (ACC), Dur &Kalk, Trafik Levhası Tanıma ve Şerit Hizalama özellikleri, yeni kamera sistemi ile geliştirilmiş Dinamik Ön Far Sistemi, virajlarda ve dönemeçlerde geniş açılı viraj aydınlatması.Geliştirilmiş Otomatik Park Sistemi, bir düğmeye basarak devreye alınıyor ve park etmek için gerekli manevralara uygun vites seçimi, gaz ve fren pedallarının kontrol edilmesini sağlıyor. Ford’un Avrupa’daki modellerinde ilk defa Yeni Focus ile sunulan Head-up göstergesi (HUD), sürücülerin tüm odağını yola vermesine yardımcı oluyor. Acil Durum Manevra Destek Sistemi, çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için sürücülerin, duran veya yavaşlayan diğer araçların çevresinden dolaşmasına destek veren bir teknoloji olarak segmentte ilk kez sunuluyor.Yeni kamera sistemi ile geliştirilmiş Dinamik Ön Far Sistemi, virajlarda ve dönemeçlerde geniş açılı viraj aydınlatması sunuyor.
Focus’ta ilk kez uygulanan Sürekli Kontrollü Sönümleme Sistemi(CCD) teknolojisiyle geliştirilen bağımsız ön ve arka süspansiyon sistemleri, yeni Sürüş Modları, daha rafine bir tasarım için iyileştirilmiş izolasyon ve Ford patentli yay teknolojisi gibi özelliklerle sunuluyor.

Yeni Ford Focus’ta sürücü ve yolcu deneyimi, yolculuk sırasında bağlantı sağlayan FordPass Connect entegre modem ve uyumlu akıllı telefonlar için yeni bir Kablosuz şarj bölmesi gibi konfor ve teknoloji özellikleriyle daha da geliştiriliyor.

Geliştirilen yeni motorlar ve silindir devre dışı bırakma teknolojisi

Yeni Ford Focus’ta 1.0l EcoBoost ve yeni 1.5l Ecoboost motoru sunuluyor. Endüstride 3 silindirli motorlarda ilk olarak Ford tarafından geliştirilen silindir devre dışı bırakma teknolojisi de yine bu 2 motor seçeneği ile performanstan ödün vermeden yakıt tasarrufuna katkıda bulunacak. Benzinli motorlara ek olarak Yeni 1.5 litre EcoBlue ve 2.0 litre EcoBlue dizel motorlar 8 ileri otomatik şanzıman seçeneğine sahip.
Ford’un 1.0 litre EcoBoost motoru 85 PS, 100 PS ve 125 PS seçenekleri, yeni 1.5 litre EcoBoost motorlar ise 150 PS ve 182 PS seçenekleriyle sunuluyor. EcoBoost benzinli motorların yakıt verimliliği ve CO2 emisyonları, üç silindirli bir motor için Ford’un sektörde bir ilk olan silindir devre dışı bırakma sistemi kullanılarak geliştiriliyor. Bu sistemde tam kapasite gerekmediği zaman – örneğin motordan çok yüksek performans beklenmediği sürüş durumlarında – motorun silindirlerinden biri otomatik olarak devre dışı bırakılabiliyor. Teknoloji, performanstan ödün vermeden bir silindiri 14 milisaniyede – göz kırpmadan 20 kat daha hızlı – devre dışı bırakabiliyor veya devreye alabiliyor.

Gelişmiş turbo şarj, yüksek basınçlı doğrudan yakıt enjeksiyonu ve Çift Bağımsız Değişken Kam Mili Zamanlaması gibi temel EcoBoost teknolojileri her iki motor için sunuluyor. Emisyon değerleri, gaz partikül filtresi teknolojisi kullanılarak azaltılıyor.

 

“Yeni Focus şimdiye kadar ürettiğimiz en iyi otomobillerden biri.”

Ford Motor Company Grup Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Steven Armstrong ise “Focus, 20 yıldır Avrupa’da ana modellerimizden biri konumunda. Tasarım, teknoloji ve sürüş keyfi açısından başı çeken Focus, otomobil severlerin Ford hakkında sevdiği her şeyi temsil ediyor. Geçen yıl Avrupa genelinde C segmentin otomobil satışlarının yaklaşık beşte birini oluşturduğu düşünüldüğünde Focus, şirketimiz için olduğu kadar müşterilerimiz için de önemini korumaya devam ediyor. Bu, şimdiye kadar ürettiğimiz en iyi otomobillerden biri” diye konuştu.

En kapsamlı Focus serisi

Beş kapılı hatchback, station wagon ve dört kapılı gövde seçenekleri ile görücüye çıkan en kapsamlı Focus serisi, giriş donanımında Trend, teknoloji ve konfor özellikleri ile Titanium, sportif tarzı ile Focus ST-Line, lüks donanım detayları ile Focus Vignale ve crossoverın maceracı duruşu ile Focus Active dâhil olmak üzere segmentinde otomobil severlerin beklentilerini karşılayacak en geniş model yelpazesini sunacak.

Yeni Focus, Ford’un yeni C2 platformunun dünyada esas alındığı ilk araç oldu. Bu platform, olası çarpışma anında gövde dayanıklılık performansını iyileştirmeye, dış boyutları olumsuz etkilemeden daha geniş iç hacim sunmaya ve daha iyi yakıt verimliliğini destekleyecek geliştirilmiş aerodinamik dış tasarımı yansıtmaya imkân tanıdı. Ford’un Almanya’daki Saarlouis fabrikasına yapılan 600 milyon Euro tutarındaki yatırımın ardından Yeni Focus’un kusursuz olması sağlandı.

Yeni Ford Focus Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Yeniden yaratılan yeni Ford Focus 2018 yılının son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. Hangi seçeneklerin Türkiye’ye geleceği ve fiyat hakkında bir bilgi verilmedi.