Rövanşı almaya geliyor: İşte Yeni Honda CR-V

4411

Sınıfında en büyük kabine sahip olması ve yedi koltuk seçeneği ile dikkat çeken Yeni Honda CR-V, gerçek AWD performansı ve geliştirilmiş off-road yeteneği ile geliyor.

1995 yılında pazara sunulan ilk nesil modelden bu yana Honda CR-V, dünyanın en çok satan SUV’u ünvanına sahip. Popüler kompakt SUV’un yeniden doğuşu, gelişen pazar ve rekabet şartları göz önünde bulundurularak gerçekleşti ve müşteri beklentileri aşılarak yola çıkıldı. Yeni CR-V, rakiplerine oranla bir dizi gelişmiş teknoloji ve üstün kaliteye sahip özelliklerle donatıldı.

Yeni Honda CR-V FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

Yeni ve sofistike bir dış tasarım

Yeni CR-V’de geniş ve kaslı çamurluklar, kaput ve arka bölümlerdeki daha keskin konturlar hemen dikkat çekiyor. Öne çıkan farları, en yeni Honda ailesi ‘yüzü’ ile yeni ve sofistike bir dış tasarıma sahip. Yeni Honda CR-V çıtayı oldukça yükseklere taşımış. Sürüş, oturma pozisyonu, genişlik bakımından iç kalite oldukça sofistike ve ferahlık veriyor. Honda, ilk kez benzinli sürekli 4 çeker (AWD) seçeneğinde 7 koltuk seçeneği sunuyor. Geliştirilmiş sürüş kalitesi, direksiyon tepkisi ve Honda’ya özgü başarılı NHV (gürültü, titreşim ve sertlik) yönetimi Yeni Honda CR-V’de her adımda kendini gösteriyor.

Ayarlanabilinen bagaj kapısı yüksekliği

Tamamen yenilenen CR-V’nin daha büyük dış boyutları, daha uzun dingil mesafesi ve daha geniş duruşu, daha büyük bir iç mekanı ile sınıfının en iyisi olmaya aday. Geniş alanın yanı sıra, daha uzun bir yükleme bölmesi ve iki konumlu bagaj tabanı dikkat çekiyor. Ayrıca, açıldığında bagaj kapısının yüksekliği, alçak tavanlarla temastan kaçınmak için programlanabiliyor.

Gereksiz hatları yok eden modern ve dinamik SUV stili

Kaslı, atletik duruş, daha uzun dingil mesafesi, daha büyük tekerlekler ile yeni dış tasarım ve gelişmiş aerodinamik yapı. Bir yandan gerçek anlamda Premium iç mekan sunan yeni Honda CR-V, dünyanın en çok satan SUV’unun tanıdık siluetini, sofistike ve sportif bir evrim tasarımıyla koruyor. Yeni CR-V, yeni dış tasarım, daha geniş çamurluklar, kaput ve arka bölümde daha keskin konturlu Honda imzasını taşıyan benzersiz farlarıyla göz dolduruyor.

Dingil mesafesi uzadı

Honda mühendisleri, Honda CR-V’yi yeniden yaratırken, tasarımın anahtar ilkesi olarak, ‘son derece işlevsel olan modern ve dinamik bir SUV yaratmak’ felsefesi benimsendi. Honda; temiz, çağdaş bir tasarımla rafine ve sofistike bir ürün yarattı.

Mühendisler tarafından yapılan temel değişikliklerden biri, dingil mesafesinin uzunluğunu 30 mm uzatmaktı. Bu değişim sadece içeride daha fazla alan sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda aracın daha kaslı duruşuna da katkıda bulunuyor. Kısa bir arka çıkıntı ve çift egzoz, egzoz boruları ile birleştiğinde geniş bir çamurluk ve lastik kombinasyonu, otomobilin atletik etkisini artırıyor.

Honda’nın ilk tam ölçekli rüzgar tüneli testi ile birlikte geliştirilen Yeni Honda CR-V, sınıfındaki en verimli aerodinamik araç olarak öne çıkıyor.

Akıllı ön ızgara

Yakıt verimliliğini artırmak için Honda mühendisleri, krom Honda rozeti altındaki öndeki girişlerde akıllı bir ızgara sistemi oluşturmuş. Sistem aerodinamik performansı arttırmak için ızgara kepenklerini şehir içi sürüşlerde bile mümkün olduğunca kapalı tutuyor. Eğer motor daha fazla hava akışına ihtiyaç duyarsa ızgara panjurlarını gerektiği kadar açmak için akıllı sistem devreye giriyor. Devreye giren merkezi bir işlemci, motor soğutma sıvısı, şanzıman yağı ve klimanın o anki şartlarına yönelik önemli sıcaklık parametrelerini inceleyerek, ızgara kepenkleri için  en ideal durumu belirliyor.

Yüksek kaliteli iç mekan

Yeni Honda CR-V’de ana panel ve genel yerleşime uygulanan güçlü yatay vurgu, kabin içindeki ferahlık hissini artırıyor. Honda gösterge panel bloğunun en alt kısımlarını kaldırarak önde ayak boşluğunu arttırdı. Kapı içlerine ve gösterge panelinin alt kısmına uygulanan pürüzsüz ve sofistike ahşap efekt, doğal bir renk tonu sağlıyor. Parlak metalik süslemeler, havalandırma çerçevelerini, direksiyon simidini, kapı kulplarını ve klima kontrol panelini modern bir görünümle vurguluyor.

Önceki nesil CR-V’ye göre ekran düzeni daha rasyonel hale getirilirken, dokunmatik ekran ve direksiyon simidinden kumanda edilen 7 inçlik Sürücü Bilgi Arayüzü sürücüye kolaylık sağlıyor. Yeni Honda CR-V’de kontrol düğmelerinin düzeni de sadeleştirilmiş durumda.

Premium koltuk döşemesi standart olarak özel ve siyah kumaştan. Ekstra donanım olarak siyah veya fildişi deri seçeneği de sunuluyor.

İkinci nesil Honda Connect yazılımı

Tam akıllı telefon entegrasyonu: Yeni CR-V’deki ikinci nesil Honda Connect yazılımı ile hem Apple CarPlay hem de Android Auto aracılığıyla tümleşik, kesintisiz akıllı telefon entegrasyonu sunuyor.

Honda Connect artık iPhone işlevselliğini CR-V’nin yerleşik ekranı üzerinden arayüz sağlayarak, sürüşü daha keyifli hale getiriyor. Sürücüler Apple’ın Siri komutlarını kullanarak yol tarifi alabiliyor, arama yapabiliyor, mesaj gönderip, mesaj alabiliyor ve dokunmatik ekrandan veya sesli komutla müzik dinleyebiliyorlar.

Sistem, Android akıllı telefonları hem dokunmatik hem de sesli olarak kullanmak için sürücülere basit, sezgisel bir şekilde yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Arayüzler, dikkat dağıtıcı potansiyeli en aza indiriyor. Desteklenen özellikler arasında Google Haritalar, Google Asistan, mesajlaşma, müzik ve pazara bağlı olarak çok sayıda popüler uygulama yer alıyor.

Ekonomik ve zahmetsiz sürüş özellikleri ile güçlü benzinli motor

Honda’nın sınıfında lider olan 1.5 VTEC Turbo benzinli motoru güç ve verimliliği bir arada sunuyor. Honda’nın ilk kez Civic modelinde kullandığı 1.5 litrelik VTEC Turbo benzinli motoru, CR-V için özel olarak yeniden tasarlandı ve  bir turboşarjı da içerecek şekilde uyarlandı. Sınıfında güç ve verimliliği bir arada sunan bu motor, optimum sürüş özelliklerini ve performansını sahip olduğu çok sayıdaki teknolojik üstünlüğe borçlu.

VTEC Turbo motor, 6 vitesli manuel şanzımanlı versiyonda 5600 d/d’de 173 Ps, CVT seçeneğinde ise yine 5600 d/de 193 Ps güç üretiyor. Maksimum torku ise; manuel şanzımanlı olanda 1900-5000 d/d arasında 220 Nm iken, CVT’de 2000-5000 d/d’da 243 Nm.

Yeni VTEC Turbo motor çevre performansı bakımından da sınıfının liderleri arasında yer alıyor. Resmi CO2 emisyonları, 6MT önden çekişli model için 143 g/km, 6MT dört tekerlekten çekişli model için 149 g/km ve standart olarak dört tekerlekten çekişli olan CVT seçeneğinde ise 158 g/km..

Önemli bir yakıt ekonomisini de sağlayan yeni motor düzeneğinde ortalama yakıt tüketimi iki çeker ve sürekli dört çeker arasında fazla bir fark görülmüyor. 100 km’de iki çeker seçeneği 6,3 litre, sürekli dört çeker seçeneği ise 6,8 litre yakıt tüketiyor. Maksimum hız 211 km/s olarak belirlenmiş. Akselerasyona baktığımızda da, veriler oldukça tatminkar. 0-100 km/s hızlanma 9.3 saniye.

Bütün bu veriler göz önünde bulundurularak bir önceki benzinli CR-V ile karşılaştırıldığında güçte bir artış, yeni otomobilin daha fazla performans ve önemli ölçüde iyileştirilmiş verim sağladığı sonucu ortaya çıkıyor.

Yeni Honda CR-V Teknik Verileri

MOTOR 1.5 litre VTEC TURBO (6MT) 1.5 litre VTEC TURBO (CVT)
Silindir başına 4 valf Silindir başına 4 valf
çap x strok mm 73.0 x 89.5
Motor Hacmı cc 1,498
Sıkıştırma 10.3
Maksimum

Güç

kW/PS FWD: 127kW/173PS

AWD: 127kW/173PS

AWD: 142kW/193PS
Maksimum tork Nm FWD: 220Nm

AWD: 220Nm

AWD: 243Nm

FOTO GALERİ: Yeni Honda CR-V’nin Süper Fotoğrafları için TIKLAYIN