Yeni Nissan Ariya 1 şarjla 610 kilometre gidebiliyor!

3562
Yeni Nissan Ariya 1 şarjla 610 kilometre gidebiliyor!

Nissan Dünya lansmanını yaptığı elektrikli crossover SUV modeli yeni Ariya, 1 şarjla tam 610 kilometro yol kadedebiliyor.

Yüzde 100 elektrikli güç aktarma organı ile Ariya güçlü bir hızlanma ve sorunsuz, sessiz çalışma vaat ediyor. Sürücüler ve yolcular, otonom sürüş teknolojisi, kesintisiz bağlantı ve geniş, salon benzeri bir iç mekan sayesinde rahatlayabilir ve sürüşün tadını çıkarabilir. 610 kilometre menzili ile, ödün vermeyen Ariya, elektrikli araçta yeni bir dönemin müjdecisi.

Yeni Nissan Ariya’nın 2021’in ortalarında Japonya’da satışa sunulması planlanıyor. Japonya’daki fiyatı 5 milyon Yen (320 bin TL). Ariya’nın 2021 yılı sonunda Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de satışa sunulması planlanıyor.

Çok çeşitli ihtiyaçlar için güçlü performans

Nissan’ın EV öncüsü olarak gücüne dayanan Ariya, sıfır emisyonlu araçların güçlü performansını ve yeteneklerini yeni bir seviyeye taşıyor.

Nissan mühendisleri, Yeni Ariya’da tamamen elektrikli aktarma organları, mükemmel güç dağıtımı, şarj özellikleri ve menzili bir araya getirmiş. Müşteriler, bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla yapılandırma arasından seçim yapabiliyor. Bunlar arasında iki tekerlekten çekiş ve e-4ORCE dört tekerlekten çekişli versiyonlar ile iki farklı pil boyutu da bulunuyor.

e-4ORCE dört tekerlekten kontrol sistemi, güçlü performansı her türlü hava koşuluyla dengeliyor. Sistemin ikiz elektrikli motorları, göz açıp kapayıncaya kadar spor otomobil seviyesinde güç ile dengeli, öngörülebilir bir sürüş sağlıyor.

Ariya’nın  AWD seçeneğinde sunulan en güçlü 90 kWh motor 398 hp güç üretiyor. Elektrikli motorun torku ise 600 Nm. Bu seçeneğin akselerasyonu ise 5,1 saniye… Azami hız: 200 km/s.

Ariya teknolojik olarak en gelişmiş Nissan otomobil

ProPILOT 2.0 gelişmiş sürücü destek sistemi ve ProPILOT Remote Park ve e-Pedal özellikleri sayesinde sürücüler daha güvenli ve daha az stresli hissedecekler. Nissan’ın Yeni Güvenlik Kalkanı Sistemi Ariya serisinde de standart olarak sunulmuş.

Yepyeni bir insan-makine arayüzü, müşterilerin araç ayarlarını yapmak için sesli komut kullanabiliyor. Bunun için Nissan Ariya’da Amazon’un Alexa’sını kullanıyor. Bu sistem “Hey Alexsa” komutuyla isteklerinizi sesli olarak sunma imkanı sağlıyor.

Lansman Japonya’da yapıldığı için sağdan direksiyonlu Ariya kullanıldı!..

Geniş, düz zeminli kabin

Ariya’nın çarpıcı görünümü Nissan’ın yeni tasarım dili olan Zamansız Japon Fütürizmini temsil ediyor.

Nissan’ın tasarımcıları, otomobilin düz bir zemine izin veren yeni EV platformundan ve kompakt klima kontrol bileşenlerinden Ariya’ya sınıfındaki en geniş kabini kazandırdı. Zero Gravity koltuklara sahip salon benzeri iç mekan, hem sürücü hem de yolcular için sıcak ve konforlu bir ortam sunuyor.

Ariya’nın özellikleri:

  • 4 farklı powertrain ile 2 adet 2 çeker ve 2 adet 4 çeker versiyona sahip olacak.
  • 610 km tam şarj ve sadece 30 dakikada 130kw şarj ile 375 km kullanım mesafesine ulaşabiliyor.
  • Uzaktan yazılım güncellemesi sayesinde en güncel özellikler ve aynı zamanda yüksek performans sağlıyor.
  • Akıllı yol planlama asistanı sayesinde yol koşullarını denetleyerek alternatif rota oluşturabiliyor.
  • ProPILOT ve Navi-link sistemi ile yol bilgisine ilaveten ilerideki virajların tespiti sayesinde daha yumuşak bir sürüş sağlıyor.
  • Bazı pazarlarda 3 boyutlu HD harita datası kullanan ProPILOT2.0 sürüş destek sistemi, direksiyona dokunmadan güvenli otoban sürüş deneyimini 360 derece görüş açılı, sezgisel ve akıllı arayüzü sayesinde gerçekleştiriyor.
  • Amazon Alexa Auto entegrasyonu sayesinde on-board ve off-board concierge desteği verebiliyor.

NIM Ariya’da nasıl yansıtılıyor?

Tasarım, Nissan Intelligent Mobility’nin arkasındaki teknolojiye ilk görsel ve temas noktasıdır. Ariya’nın tüm yüzeyleri, yeni platformda yer alan güçlü elektrik aktarma organlarını belirten yeni, temiz ve güçlü bir ifade sunuyor. İç mekanda EV mimarisi sayesinde düz zeminler ve açık alan mümkün hale gelmiştir. Kesintisiz dokunsal kontroller ve yatay ekranlar kullanımı kolay ve nettir. Nissan Intelligent Mobility’nin ayırt edici özelliği, müşteri için ne kadar sezgisel olduğu ve Ariya, aracın içinde ve dışında bu vizyonu ifade ediyor. Ariya NIM’in üç boyutunu da kapsıyor: Akıllı Güç (yeni EV platformuyla), Akıllı Sürüş (ProPILOT ve eksiksiz bir güvenlik ve teknoloji özellikleri paketi ile) ve Akıllı Entegrasyon (araç dışındaki dünyayla bağlantı).