Yeni Renault Captur Euro NCAP’ten 5 yıldızı nasıl aldı?

80038
Yeni Renault Captur Test


Yeni Renault Captur, Euro NCAP güvenlik testlerinde en yüksek not olan beş yıldız aldı. Peki B-SUV lideri Captur, hangi özellikleriyle 5 yıldızın sahibi oldu!

Kasım 2019’da yenilenen Captur, en son nesil Euro NCAP güvenlik testlerinden maksimum puan olan 5 yıldızı alarak başarı ile geçti.

Renault Captur Euro NCAP testinde 100 üzerinden sürücü ve yolcu güvenliğinde 96 puan, çocuk yolcu güvenliğinde 83, yaya güvenliğinde 75 ve sürüşe yardımcı destek sistemleri ile bu sistemlerin işlevselliğinden 74 puan aldı.

Renault Captur Audi Q7 ve Porsche Taycan’ı geride bıraktı

Yeni Captur, yolcu ve yaya güvenliğinin yanı sıra eksiksiz Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS) konusunda da tüm kabiliyetini ortaya koyarak, sürücü güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik donanımlarının işlevselliğinde Audi Q7’yi geri de bıraktı. EuroNCAP testinde Yeni Renault Captur, Porsche Taycan’ı da tüm kriterlerde geçerek 5 yıldızı aldı.

Audi’nin SUV segmentindeki amirallerinden Audi Q7, Euro NCAP testinde 100 üzerinden sürücü ve yolcu güvenliğinde 92 puan, çocuk yolcu güvenliğinde 86, yaya güvenliğinde 71 ve sürüşe yardımcı destek sistemleri ile bu sistemlerin işlevselliğinden 72 puan aldı.
Porsche Taycan, Euro NCAP testinde 100 üzerinden sürücü ve yolcu güvenliğinde 85 puan, çocuk yolcu güvenliğinde 83, yaya güvenliğinde 70 ve sürüşe yardımcı destek sistemleri ile bu sistemlerin işlevselliğinden 73 puan aldı.

Yandan darbelerde arka yolcular için geliştirilmiş kafa koruması

Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan Yeni Clio gibi ittifakın yeni platformu CMF-B’yi kullanan Yeni Captur, güçlendirilmiş karoserisi, yolcuların tamamına optimum destek sağlayan geliştirilmiş koltuk yapısı ve aktif gergili, yük sınırlayıcı emniyet kemerleri ile öne çıkıyor. Renault tarafından desteklenen Fix4sure teknolojisi, mükemmel yolcu güvenliği sağlıyor ve kaymaya bağlı yaralanmaları önlüyor. Ayrıca Yeni Captur’ün gelişmiş tasarımı sayesinde, arka koltuklara her tip çocuk koltuğu isofix ve I-size sistemiyle yerleştirilebiliyor. Yandan darbelerde ise arka yolcular için geliştirilmiş kafa koruması sağlanıyor.

Güvenli mesafe uyarısı ve acil durum fren destek sistemi

Yeni Captur, zengin donanım seviyesine sahip: 6 adet hava yastığı, acil durum fren destekli ABS, bir kamera ve radar (bu ekipmanlar şeritte kalma yardımı, hız uyarılı trafik işareti tanıma özelliği, güvenli mesafe uyarısı ve acil durum fren destek sistemi gibi sistemlerin çalışmasına olanak sağlıyor), hız ayar ve sınırlayıcı, beş koltukta da emniyet kemeri hatırlatıcısı ve acil durum arama. Ayrıca standart olarak sunulan 360° kamera, %100 LED ön farlar, otomatik kısa/uzun far ve kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, daha güvenli bir görüş sağlıyor.

Captur’ün yeni elektronik mimarisi sayesinde, yaya, bisikletli ve diğer araçları algılayan aktif acil fren destek sisteminin kullanılması mümkün hale geliyor ve otonom sürüşün ilk adımı olan Trafik ve Otoyol Desteği sunuluyor.

Çok yönlü ve modüler bir SUV:Yeni Captur

Yeni Captur’de Sürüşe Yardımcı Destek Sistemleri (ADAS); Sürüş, Park ve Güvenlik olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Renault EASY DRIVE ekosistemini oluşturan bu bileşenlerin ayarlarına ise Renault EASY LINK multimedya sisteminin dokunmatik ekranı üzerinden rahat ve anlaşılır bir şekilde ulaşılabiliyor.

Çok yönlü ve modüler bir SUV olan Yeni Captur, ürün gamının en iyi güvenlik seviyesini sunarak Renault’nun güvenlik konusundaki uzmanlığını bir kez daha doğruluyor. Yenilenmiş tasarımı, yüksek teknolojik içeriği ve tüm inovasyonları ile Yeni Captur, Renault Grubu’nun ürün stratejisinde yeni bir çığır açıyor ve B-SUV segmentinde en üstün güvenlik seviyesini sunuyor.