Yeni Volkswagen Golf 8 GTI yola çıktı!

2401
Yeni Volkswagen Golf 8 GTI yola çıktı!

Volkswagen’in üç harflisi sekizinci nesil Yeni Golf GTI, maksimum dinamizm, maksimum konfor sloganıyla yola çıktı!

Ve nihayet sportif Golf türevinin sekizinci nesli Volkswagen’in üç harflisi Yeni Golf GTI, hayranlarıyla buluşuyor. Bildiğiniz gibi, 8. nesil Golf daha önce piyasaya çıkmıştı. Ancak, hafta başı Yeni Golf 8’in satışları açıklanmayan bir teknik sorun nedeniyle durduruldu. Golf’un spor versiyonu GTI ise, Koronavirüs nedeniyle iptal edilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanını yapacaktı.

Pandemi nedeniyle lansman zorunlu olarak ertelendi. Şimdi yavaş yavaş vitrinlere çıkmaya hazırlanan yeni Golf 8 GTI, sonbahar başına kadar tüm Avrupa’da satışta olacak. Resmi bilgi olmasa da Yeni Golf GTI, Avrupa’da 38 bin Euro’dan satılacak.

Gerçek spor otomobil DNA’sı

1974’te piyasaya sürülmesinden bu yana, Golf GTI 2,3 milyondan fazla satıldı. Bu rakam bir spor otomobil için gerçekten önemli bir başarı. Yeni Golf GTI, kendine has çevik sürüş karakteri, eşsiz tasarımı, mükemmel ergonomisi, katkısız sürüş keyfiyle gerçek bir spor otomobilinin DNA’sını ortaya koyuyor.

Volkswagen’de üç harfle temsil edilen Golf GTI, turbo şarjlı motoruyla 245 PS güç üretiyor. Yeni Vehicle Dynamics Manager foksiyonu sayesinde elektromekanik çalışan dişli sistemlerini akıllıca yönetiyor. Maksimum dinamizm, maksimum konfor Golf GTI’da bir araya gelmiş.

Mükemmel önden çekiş

Sekizinci nesil Golf GTI, önden çekişin yeni statükosunu yansıtıyor. Yeni Araç Dinamikleri Yöneticisi burada belirleyici bir rol oynuyor. Bu üst seviye kontrol sistemi, tüm elektromekanik çalışan dişli fonksiyonlarını merkezi olarak koordine ediyor.

Ön aks kilitleme diferansiyeli ve Vehicle Dynamics Manager kombinasyonu sayesinde Golf GTI’ın olağanüstü genel performansı daha da yüksek bir seviyeye çıkıyor. Adaptif şasi kontrolü “DCC” ve sürüş profili seçme özellikleri sürüşe fazladan keyif katıyor.

Tasarım, üstün sportif karakteri ve işlevselliği bir araya getirmiş

Yeni tasarım somut olarak geliştirilmiş dinamizme dayanıyor. Yeni Golf GTI, ön taraftaki geniş hava girişleri ve çarpıcı omuz çizgisi ile elde edilen çok düşük, görsel bir ağırlık merkezine sahip. Bu üstün sportif karakter, aracın potansiyeline estetik bir ifade veriyor.

Standart LED farlar alçak olarak ayarlanmış. Radyatör ızgarası ile birlikte çarpıcı bir travers oluşturuyorlar. Motor kaputunun üst kısmında yer alan kırmızı GTI çizgisi ön kısım boyunca uzanıyor. İlk kez, radyatör ızgarası, sol ve sağdaki far modüllerinin LED gündüz farlarına uzanan ince bir LED şerit ile aydınlatılmış. Yandan, standart Richmond 17 inç alaşım jantlar aracın imajına mükemmel şekilde uymuş. Arkada ise, arkaya doğru önemli ölçüde uzanan bir GTI tavan spoyleri, arka akstaki bastırma kuvvetini artırıyor. VW logosunun altında sadece “GTI” var – artık Golf yok. Ve sportif arka apronda, gerçek egzoz borularına sahip çift borulu bir egzoz sistemi göz kamaştırıyor.

1976’da Volkswagen zaten ilk Golf GTI’da eşsiz bir iç mekan tarzı yaratmıştı: Bu tarz, gelişmiş dijital teknolojiler eklenerek tipik GTI detayları yeni versiyonda korunmuş. Yeni GTI artık standart olarak Start / Stop düğmesiyle değiştirilen bir kontak kilidine sahip değil. Tamamen yeni bir özellik olarak, kapılar açıldıktan sonra GTI motoru çalışana kadar düğme kırmızı renkte yanıp sönüyor. Üç kollu spor direksiyon simidi yeni çok işlevli deri spor direksiyon simidine dönüştürüldü. Volkswagen 8. nesil Golf GTI’da ayni yükseklikte çok fonksiyonel gösterge tablosu ve 10 inç multimedya ekranı ile burada adeta bir devrime imza atmış.