Yerli Oto Fabrikası Filyos’a mı kurulacak?

1976

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen “Otomotiv Çalıştayı”nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, yerli otomobille ilgili bilgi verdi.

Yer, yatırım miktarı ve yaratılacak istihdamın bir buçuk yıl içerisinde netleşeceğini söyledi. Bakan Özlü, çalıştaya katılan otomotiv sanayicilerini Filyos Endüstri Bölgesi’nde yatırım yapmaya çağırması ise merak uyandırdı.

Filyos Endüstri Bölgesi tam otomotivcilere göre

‘Otomotiv Çalıştayı’nın açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, yerli otomobil çalışmaları hakkında sorulan bir soruya, yer, yatırım miktarı ve yaratılacak istihdam konularının bir buçuk yıl içinde netleşeceğini söyledi. Ancak, Otomotiv sanayicilerini Filyos’a yatırım yapmaları için çağrıda bulunan Özlü’nün, aslında yerli otomobil fabrikasının  bu bölgede kurulacağının sinyalini mi veriyordu, sorusu Otomotiv Çalıştayı’nda akıllarda yer etti.

Otomotivde küresel oyuncu olma hedefinin önemli adımlarından birinin de kuşkusuz yerli marka otomobil projesi olduğuna değinen Özlü, “Türkiye’de üretim yapan Türkiye’de istihdam oluşturan ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayan her üretim bandı bizim için yerlidir. Sizlerin de gayretleri sonucunda otomotiv de kat ettiğimiz mesafe bizim için motivasyon sebebidir. Türkiye de üreten Türkiye’de üretilen her girişimcinin başımızın üzerinde yeri vardır. Ayrıca Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki Filyos’ta bir sanayi alanı inşa etmeyi planlıyoruz. Burayı sizlerin ilgisine sunuyor ve yatırım alanı olarak düşünmenizi öneriyorum” diye konuştu.

Filyos Nerede?

Filyos Karadeniz’in kıyısında yer alan doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Filyos; Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı küçük, şirin bir kasabadır. Filyos Beldesinde denize girilecek birçok plaj bulunmaktadır. Filyos Batı Karadeniz’de yer almaktadır. Filyos; Zonguldak il merkezine 25 km, Çaycuma ilçesine ise 10 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Yerli otomobil için ‘şehirler yarışıyor’

DİKKAT: Yerli otomobile CEO aranıyor

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Arıkan: Herkesin gözü ‘Yerli Oto’ projesinde!