Yerli otomobil projesine hazırlanan sektörün gözü Automechanika’da

1841

Messe Frankfurt Istanbul Uluslararası Fuarcılık ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen dünyanın en büyük 3. otomotiv fuarı Automechanika Istanbul, 5-8 Nisan tarihleri arasında 38 ülkeden 1.300’ün üzerinde katılımcıyı, sektör profesyonelleri ile bir araya getiriyor.

Automechanika Istanbul‘da, dört gün boyunca otomotiv üreticileri son teknoloji ürünlerini dünya genelinden önemli sektörel alıcılara tanıtma fırsatı bulacaklar.

Dünya genelinde 38 ülkeden 1.352 katılımcı firmayı ağırlayan fuarın açılış töreninde konuşan Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi: “Türkiye sanayi her alanda ileri teknolojili üretime odaklanıyor, Türkiye heyecanla yerli otomobilin sahaya çıkmasını bekliyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçecek yerli otomobil projesinin itici gücü Türk otomotiv sektörünün rekabetçi yapısı olacak. Türkiye Otomotiv sektörü ihracat şampiyonluğunu son 12 yılda kimseye kaptırmadı. Otomotiv endüstrisinin yeni hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşacağına, bu yolda en büyük destekçisinin de “Automechanika Istanbul” olacağına inanıyoruz.”

Dünyanın en büyük 3. otomotiv fuarı

Automechanika Istanbul’un Frankfurt ve Şanghay’dan sonra dünyanın en büyük 3. Otomotiv fuarı olduğuna dikkat çeken Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım şunları söyledi: “Fuarda, dünyanın dört bir yanından bireysel katılımcıların yanı sıra, en yeni ve farklı ürünlerin sergileneceği Almanya’dan Çin’e kadar 12 ülke pavilyonu yer almaktadır. Son yıllarda yabancı firmaların yoğun ilgi ve talebi ile büyümeye devam eden fuar, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeden sektör profesyonelini bir araya getirecek. Otomotiv endüstrisinin tüm ürün ve servis gruplarına hitap eden Automechanika Istanbul, katılımcısı olan yerli üreticilerine de önemli iş fırsatları sunacak.”

 

Otomotiv endüstrisinde geleceğin teknolojileri Automechanika Istanbul’da

Automechanika Istanbul’da bu yıl yeni ürün gruplarıyla birlikte yerli ve uluslararası firmalar; Parça & Sistemler, Bakım & Onarım, Aksesuarlar & Tuning, Madeni Yağ, Reifen Lastik ve Jant, Akü, E-mobility, Araç Yıkama & Bakım Merkezi olmak üzere özel oluşturulan bölümlerde yenilikçi ürünlerini sergileme fırsatı bulacak. Birçok etkinliğe ve özel tanıtım alanlarına da ev sahipliği yapan fuarda, sektör profesyoneli konuşmacıların sunumlarıyla; çeşitli seminer, atölye ve etkinlikler düzenlenecek.

12. kez düzenlenen Automechanika Istanbul Fuarı bünyesinde, bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan E-Mobility ve Geleceğin Teknolojileri Alanı, mobilite ve geleceğin teknolojileri konusundaki yenilikçi fikirler ve ürünler için bir buluşma noktası olacak.

Otomotiv ana sanayi, tedarikçiler ve yeni girişimciler bu alanda alternatif sürüş sistemleri, otonom sürüş, otomobil üretiminde yaşanacak gelişmeler, geleceğin filo yönetimi, akıllı şarj istasyonları, data yönetimi, alternatif yakıt teknolojileri konusundaki çalışmalarını sergileyecek. Aynı zamanda uzaktan bakım, telediagnostik, pil ve akü alanındaki heyecan verici teknolojik gelişmelerin tartışılacağı sunumlara yer verilecek.

Elektrikli araçların yaygınlık kazanmasıyla birlikte Automechanika Istanbul’da bu yıl ilk defa otomotiv sektörünün gündeminde önemli bir yer tutan şarj istasyonları konusu ele alınıyor. Bu yıl yine bir ilk olarak Bakım&Onarım ürünlerinin sergilendiği 14. Salon‘da Araç Yıkama ve Bakım özel bölümünde cam filminden araç temizliğine, seramik kaplamadan göçük düzeltmeye kadar birçok alanı kapsayan özel eğitim programları da düzenlenecek.