Yerli Otomobil’in 1000’e yakın özelliği olacak

1527

Türkiye’nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü konferansında konuşan TOGG CEO’su M. Gürcan Karataş Yerli Otomobili anlattı.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla 9-10 Mayıs tarihlerinde Sabancı Üniversitesi’nde düzenlediği “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” organizasyonuna Yerli Otomobil damgası vuruldu.

“Otomobilimizin 1000’e yakın özelliğini bugünden belirledik”

Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su M. Gürcan Karataş “Türkiye’nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü” konulu oturumda kapsamlı bilgiler verdi.
Karataş, “İlk aracımız 2022 yılında banttan inecek. C segmenti SUV araçla pazara giriyoruz. İki-üç yıl içinde aracımızı AB ülkelerine ihraç edeceğiz. Bu projenin hesabı, kitabı aslında 15 sene. 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, her hafta her ay ne yapacağımızı programlandık. Planımız tıkır tıkır işliyor. Biz bir otomobilden daha fazlasını hedefliyoruz. Otomobilimizin 1000’e yakın özelliğini bugünden belirledik” dedi.

Otomotivin geleceği tasarım yarışması ödülleri

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla 9-10 Mayıs tarihlerinde Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması”nda kazananların ödülleri sahiplerini buldu.

Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisi OİB’in Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde bu yıl “Otomotivde Dijital Dönüşüm” temasıyla düzenlediği yarışmada, başarılı proje sahipleri 250 bin TL ödül, yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi’nde projelerini geliştirme hakkı kazandı.

Car4Future Technologies girişim projesi birinci oldu

Yarışmada, birinciliğe Oğuzhan Sarıtaş’ın yönettiği ekibin hazırladığı Car4Future Technologies girişim projesi layık görüldü. İkinciliği Çağlar Aksu’nun yönetimindeki ekibe ait Sensemore, üçüncülüğü de Berk Şahin’in yönetimindeki ekibin hazırladığı Parxlab girişim projesi aldı.