Yerli ve Milli Otomobil ile ilgili gelişmeleri İbrahim Aybar değerlendirdi

1485
Yerli ve Milli Otomobil

Otomotiv Sektörü’nün duayen isimlerinden İbrahim Aybar,Yerli ve Milli Otomobil ile İlgili Gelişmeleri farklı bir gözle değerlendirdi.

Geçtiğimiz Pazar günü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,Yerli ve Milli Otomobil ile ilgili gelişmeler hakkında bilgileri medya ile paylaştı. Yerli Otomobile ilişkin gelişmeleri kendi sitesinde yorumlayan duayen isim İbrahim Aybar, ilginç tespitlerde bulundu.

İbrahim Aybar’ın konuya ilişkin yorumu şöyle: 26 Mayıs 2019 Pazar günü haber bültenlerinden öğrendik. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu ( TOGG ) tarafından üretimi planlanan Yerli ve Milli otomobil ile ilgili son bilgileri verdi.
Prototip model bu yıl sonuna kadar ortaya çıkacak. Otomobil pilden ( BEV) elektrik enerjisi kullanacak. 500 km menzil öngörülüyor. Otomobilin 2022 de pazara sunulması planlanıyor. Marka çalışmaları için 15 yıllık bir süre belirlenmiş durumda. Bu süre içinde 5 ayrı kasa ve 3 facelift geliştirilecek.

Henüz üretilecek yer belli değil

Ancak henüz üretilecek yer, satış ve dağıtım kanalları, bayilikler ve ihracat ile ilgili konular net değil.
Her fırsatta dile getirdim. Otomobili yapmak bizler için sorun değil. Sorun; satabilmek. Hangi pazarlara , ne kadar satabileceğiz? Fiyatı rekabetçi olabilecek mi? Dağıtım, servis ağı nasıl oluşacak? Otomobilin ikinci el değeri tatminkar seviyede olacak mı? Böyle bir dizi soru geliyor akla.

Önce kendi iç pazarında yeterince satabilmelisin!

Uzun süredir sürekli dikkat çekiyorum. Global olarak 2018 yılında satılan 98 Milyon adet motorlu taşıtın %70 ini hepimizin bildiği 10 büyük otomotiv grubu yaptı. Bunun dışında yüzlerce irili ufaklı otomotiv markası var. Onlar ise ihracat pazarlarında direnmeye çalışıyor. Ağırlıklı iç pazarlarına hitap ediyorlar. Demek ki yeni ortaya çıkacak marka ve modelin önce kendi iç pazarında yeterince satabilmesi ilk şart.
ODD verilerine göre pazarımızda yaklaşık 50 otomotiv markasının yaklaşık 300 üzerinde değişik model aracı pazarlanıyor. Ülkemiz her marka için açık bir pazar. Yani, ticari kazanç olduğunu gören her marka AB standartlarına uygun her modelini ülkemizde satabilir. Yılda en fazla satış adedine ulaşan modeller ise yerli üretilenler. Yılda 1 milyon civarı satış yapılan yıllara bakınca görüyoruz. En fazla tercih edilen otomobil modelinin yıllık satış adedi 30 binin biraz üzerinde idi.

+Honda Fabrikası yerli otomobil üretimi için satın mı alınacak!
+İbrahim Aybar’ın yazısının İngilizce metnine BURADAN ulaşabilirsiniz

Yeterince pazar potansiyeli yoksa üretim yapmak sürdürülebilir olur mu?

Bu satış adedini milli otomobilimiz yakalasa bile 2 Milyar $ olarak görünen sıfırdan yatırımın geri dönüşüne yetecek mi? Hesaplar, 100 bine yakın yıllık satış adetlerine ulaşmayı gerektiriyor. Ya da Honda ile ilgili olarak 8 Nisan 2019 tarihli yazımda belirttiğim çözüm şekli öne çıkıyor. Her durumda ihracat pazarlarına ihtiyaç açık.
İşte kritik nokta bu. Yeterince pazar potansiyeli, rekabetçi fiyat ve satış şartları yoksa üretim yapmak sürdürülebilir olur mu?
Onun için prototip çalışmaları devam ederken hiç zaman yitirmeden satış ve pazarlama detaylarına TOGG yetkililerinin öncelik vermesini umuyor ve diliyorum.