Zamlar tiryakiyi pes ettirebildi mi?

7873

Dünya çapında yapılan bir araştırma en çok ve en az sigara tüketilen ülkeleri ortaya çıkardı. Çeşitli kampanyalar ile tehlikesine dikkat çekilen ve sürekli yapılan zamlar ile caydırıcılık yaratılmaya çalışılan sigarada, Türkiye’deki durum ne!..

Ajans Press, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) verilerinden ve medya yansımalarından ülkelerin sigara kullanım alışkanlıklarını inceledi. İnceleme sonuçlarına göre en fazla sigara tüketimiyle listenin ilk sırasına yüzde 39 oran ile Endonezya yerleşti. Endonezya’dan sonra yüzde 30 ile Rusya gelirken, Yunanistan’ın da yüzde 27 oranla üçüncü sıraya yerleştiği saptandı. Buna karşın en az sigara tüketen ülke de yüzde 7 ile Brezilya olarak belirlendi.

Türkiye’deki durum nasıl!

Aynı araştırmaya göre, Türkiye’nin sigara kullanımında dördüncü sıraya yerleştiği görüldü. Araştırma nüfusların 15 yaş üstü sigara kullanımlarını ele alırken, Türkiye’de sigara kullanımının erkek nüfusunun yüzde 40’ında, kadın nüfusunun ise yüzde 13’ünde olduğu kaydedildi. Böylelikle Türkiye’deki total sigara kullanımı yüzde 26 olarak tespit edildi.