Zehir olmasın: Seyahatte bu önlemleri almayı ihmal etmeyin

1782

Bir çok kişi için iş yoğunluğunun azaldığı ve seyahat planlarının yapıldığı yaz ayları yılın en iyi zamanlarıdır. Ancak bu iyi zamanların sonradan burnunuzdan gelmesini istemiyorsanız bazı önlemler almalısınız…

Seyahatteyken uğradığınız tatil ve ören yerlerinin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak, mailleri kontrol etmek ya da banka hesabınızda işlem yapmak için 4G ağları yerine ücretsiz olduğu için daha çok herkese açık bir Wi-Fi ağıyla internete bağlananlardansanız, siz de tehlike altında olanlardansınız demektir…

Ücretsiz bir Wi-Fi ağı kullanacaksınız, şunu aklınızdan çıkarmayın: Oteller, mağazalar, kahve dükkanları ve diğer yerlerdeki ücretsiz Wi-Fi ağları kötü niyetli kişilerin de kullanımına açıktır… Herkese açık bu ağların kendi içinde riskler barındırdığını aklınızdan çıkarmayın. İyi haber şu ki, kötü niyetli kişilerin verilerinizi çalmasını küçük bir farkındalık ve birkaç proaktif adımla önleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, Wi-Fi ağlarını hacklemenin kolay olması ve kullanıcıları, sahte bir Wi-Fi ağına bağlanmaları için kandırmanın ise daha da kolay olmasıdır.

Seyahatteyken ağ güvenliğiniz için WatchGuard’ın önerdiği 3 kolay ipucu var:

1. Birbirine benzer isimde Wi-Fi adları varsa bağlanmadan önce bir yetkiliye danışın. Çevrenizde neredeyse aynı isme sahip Wi-Fi adları görürseniz temkinli yaklaşın. Böyle bir durumda otel görevlilerine doğru ağ adını sorabilir ve şifreli bir Wi-Fi ağları varsa onlardan şifreyi alabilirsiniz. Bu tür yerler her zaman şifreli bir bağlantı kullanmayabilir ama sormadığınız sürece asla bilemezsiniz.

2. Maillerinizi kontrol ederken ya da finansal işlemler yaparken 4G bağlantınızı kullanın. Kullanıcı bilgilerinin girildiği veya ödeme işlemlerinin gerçekleştirildiği sırada herkese açık bir Wi-Fi ağı kullanmanız fazla cesur bir davranıştır. Maillerinizi kontrol etmek ya da banka hesabınıza giriş yapmak gibi hassas işlemleri gerçekleştirmeden önce bağlı bulunduğunuz Wi-Fi ağından çıkış yaparak 4G bağlantınızı kullanabilirsiniz. Hassas işlemlerinizi 4G bağlantınızla yaptıktan sonra Wi-Fi ağına tekrar bağlanabilirsiniz.

3. Wi-Fi ağlarını, cihazınızda kayıtlı tutmayın ve otomatik bağlanma özelliğini kapatın. Şimdiye kadar kaydedilmiş Wi-Fi adlarını kullandığınız bütün cihazlardan temizleyerek ve cihazınızdaki otomatik bağlanma özelliğini kapatarak telefonunuzun otomatik bağlanmasını engelleyin. Her seferinde yeniden bağlanmak rahatsız edici olabilir ancak cihazınızda kayıtlı Wi-Fi ağlarından birini taklit ederek mailiniz, banka hesaplarınız ve kullanıcı bilgileriniz gibi hassas verilerinizi çalmak isteyenlere fırsat vermekten çok daha iyidir.